21 Eylül 2014 Pazar

Hakan Gunday Daha Romani Konusu ve Ozeti

Modern çağın gelmesiyle beraber eskiye nazaran okunabilecek kitapların yazılmadığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. O okunabilecek kitapları ise binlerce çöp kitabın arasından seçmek ayrı bir yorucudur. Bu yazımızda büyük bir kesimin okunabilecek bir roman olarak bahsettiği Daha kitabı.İlk olarak biraz yazardan bahsetmek gerek. Hakan Günday günümüz yer altı edebiyatının en sağlam yazarlarından biridir. 2000 yılında Kinyas ve Kayra gibi klasikler arasına girebilecek harikulade bir kitabı yayınlayarak edebiyat dünyasına fırtına gibi bir giriş yaptı. Daha sonrasında birçok kitabı yayımlanan yazarımız son olarak Daha isimli kitabını yayınladı. Önceden yazarı takip edenler için en baştan belirtelim ki bir Kinyas ve Kayra veya Azil veya P*ç kadar şahane bir kitap olmamış ama kalemin sahibi Hakan Günday olunca boş bir kitap beklemek yersiz oluyor.
Kitabımızın ana karakteri Gâzâ, kendini tanıtırken ''babam bir katil olmasaydı ben doğmayacaktım'' ile giriş yaparak '' evet, belki benim adım Gâzâ... Ama hiçbir zaman intihar etmeyi düşünmedim.. Sadece bir ara.. Hissettim. '' diyerek devam ediyor. Babası insan kaçakçısı olan Gâzâ kurusu Gâza oldukça zekidir, zeki olduğu kadar da sinsi olan kahramanımızın diğer büyük özelliği ise merhamet duygusundan yoksun olmasıdır. Yaşıtlarından çok farklı olan kahramanımızı bulunduğu ülkenin gizli bir yönü beklemektedir, babasının bir sabah karşısına oturtup insan ticaretinde işi için kendisini kalfa olarak kullanacağını açıklamasından sonra doğu ile batının insan ticaretinde köprü olan Türkiye 'de yaşayan Gâzâ 'yı kan donduracak türden olaylar beklemektedir.
Kitaptan bir kısım;
'' Linç varsa birlik vardı. Birlik varsa kaos yoktu. Kaos yoksa ticaret vardı. Ticaret varsa ilerleme vardı. Ve ilerleme varsa, daha çok ticaret vardı! Sonra da daha çok ilerleme! Geberene kadar ilerleyebilirdik artık! Böylece iki ayağımızın üzerinde boşuna doğrulmamış olduk. Geleceğe doğru dev adımlar atmak için hazırdık ve bütün bunlar harikaydı! ''
Yazarın diğer kitaplarını okuduysanız bu kitabında aynı kalemden çıktığının belli olduğunu bilin. Beklentinizi yüksek tutmadan okuyabilirsiniz, öte yandan yazarın daha önceden kitabını okumayanlar beklentilerini yüksek tutabilirler. Bu tarza yatkınlığınız var ise bu kitap güzel bir başlangıç olabilir.

Hakan Gunday Daha Romani Konusu ve Ozeti hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.
Back To Top