21 Eylül 2014 Pazar

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Açıklanan verilere göre kredi kartı kullanımının her geçen gün arttığı görülmektedir. Bu artışlarla beraber son yıllarda kredi kartı dolandırıcılığı oranı da artmaktadır. Bu oranların artışıyla birlikte artık birçok farklı yöntem ile dolandırıcılık yapılmaktadır. Bu yöntemlerden en çok kullanılanlara ve daha farklı yöntemlerin kurbanı olmamak adına nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmaya çalışacağız.En fazla kullanılan yöntemlerden birisi ATM dolandırıcılığıdır. Son yıllarda bankalar her ne kadar ATM dolandırıcılığı ile ilgili önlemleri arttırmış olsa da yine bu taktiğin kullanımı ile birçok kişi mağdur edilmektedir. Bu yöntemin mantığı şu şekilde işlemektedir; dolandırıcı şahıs veya şahıslar kartın giriş yuvasına bir aparat yerleştirerek planlarını aktif ediyorlar. Bu işlemden sonra pusuya yatan dolandırıcılar sizin aparat yerleştirilmiş ATM 'yi kullanmanızı beklemektedir. Siz buraya yönelip kartınızı yuvaya soktuktan sonra aparat devreye girerek kartınızı sıkıştırıyor, daha sonrasında ise sizin oradan ayrılmanızı bekliyorlar. Buradan ayrılmanızın ardından aparatı söken dolandırıcılar kartınızı kullanıyorlar veya kartınızı klonlayarak ilerleyen günlerde kullanıyorlar. Kartınızın sıkışması durumunda ATM başından ayrılmamanız ve polise haber vermeniz gerekmektedir. ATM ile ilgili mağdur olabileceğiniz diğer bir konu ise şifrenizin kayıt altına alınması konusudur. ATM çevresine gizli kamera koyan dolandırıcılar şifrenizi öğrendikten sonra sizi takibe alarak kartınızı çalmaktadır.
İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız sırada kart bilgilerinizi kaptırmanız olağan durumlardan birisidir. Her ne kadar güvenli bir site adresinde alışveriş yapmak güvenlidir denilse de internette hiçbir sitenin tam olarak korunamadığını unutmayın. Bunun için hesabınızı sık sık değiştirmeniz gerekiyor. Diyelim ki alışveriş yaptığınız site güvenli, bu durumda ise keylogger denilen zararlı yazılımlar ile kredi kartı bilgilerinizin çalınması mümkündür. Keylogger yüklü olan bilgisayarda her adımı kayıt altına alarak programın kodlayıcısına ulaştırmaktadır. Yani keylogger yüklü olan bilgisayar kullanıyor iseniz klavyede bastığınız her harften tutun da girdiğiniz bütün siteler, bilgiler başkaları tarafından kayıt altında tutulur.
Diğer bir başlık ise kartınızın kopyalanmasıdır, bu işlem ise pos cihazına yerleştirilen küçük bir parça ile yapılır, bu sisteme sahip bir pos cihazını kullanmanız durumunda genellikle kartınızın manyetik şeridi kopyalanır.
Bütün önlemlere rağmen kredi kartınızdan bilginiz dahilinde olmadan çekim yapılabiliyor. Bunun için en sağlam önlem hesabınızı takip etmekten geçmektedir. Herhangi bir sorunda bankanızla iletişime geçerek kartınızı iptal ettirmelisiniz, daha sonrasında ise savcılık kanalıyla kartınızın bilginiz dahilinde olmadan kullanıldığını beyan ederek dava açabilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ? hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.

2 yorum

avatar

Bankalar bu atm dolandıcılığına önlem aldıkça dolandırıcılarda yeni yöntemler çıkartıyor bunun sonu yok aslında bu konuda cezai işlemlerde çok ağır olmasına rağmen dolandırıcılar hala çok uygulama yapıyor bu milletin kolay yoldan para kazanıcam düşüncesi yüzünden bu ülke bu halde.. Kredi kartı kullanırken nelere dikkat edeceğimizi şaşırdık valla yine de faydalı bir yazı olmuş teşekkürler..

avatar

ben bu kart dolandırıcılığı olacaksa her türlü olur önüne geçilmez diye düşünüyorum. Çünkü günümüz teknolojisinde her gün bir beyin önlem olarak bir fikir atar, bir dolandırıcı beyin de yeni alternatif türetir. Bu noktada en güzel önlem düzenli 2-3 günde facebooka girip saatlerce vakit kaybetmek yerine kart ekstresini internet bankacılığından kontrol etmek bilgi dışı bir işlem var mı bakmak. 3-4 ayda bir kart değiştirmek ki yeni kart ile numaralar tazelensin varsa bir yerde kayıtlı olabilecek tehlikelere çöpe gitsin...

Back To Top