14 Ocak 2016 Perşembe

Blogger İnstagram Eklentisi

Blogger tabanını kullanan kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Bu kadar artışa rağmen halen bazı popüler uygulamaların blogger versiyonları kullanıcılara sunulmuyor. Kullanıcılara sunulmayan bu uygulamalardan birisi olan instagram uygulamasını bugün kullanabilmeyi öğreneceğiz.
Öncelikle şunu bilmelisiniz ki bu uygulama resmi bir uygulama değildir, tamamıyla bizim elle oluşturacağımız bir uygulamadır.
İlk olarak aşağıda bulunan adrese gidiyoruz.

snapwidget.com


Bu adrese girdikten sonra bizi karşılayan formu aşağıdaki şekilde dolduruyoruz.

Blogger İnstagram Ekleme, widget


Yukarıdaki form basit bir instagram tablosu oluşturmak içindir. Blogger adresinize farklı bir instagram tablosu eklemek istiyorsanız aşağıda tek tek açıkladığım kutucukları kendinize göre doldurunuz.

1) Username yazan yere instagram kullanıcı adınızı girmelisiniz
2) Hashtag yazan yeri boş bırakabilirsiniz veya kendinize özel bir hashtag oluşturduysanız onu yazabilirsiniz, boş bırakmanız tavsiye edilir.
3) Widget Type yazan yer ise farklı şekillerde tasarım için ayrılmış bir bölüm, 5 farklı seçim bulunuyor, temanıza ve bunun için ayırdığınız alana göre bu seçenekleri değerlendirin.
4) Thumbnail Size kısmı ise fotoğraflarınızın boyutu için ayarlanmış bir bölüm, sağ sidebarda kullanım için genel olarak 125px tercih edildiği için bu şekilde bıraktım, isterseniz siz boyutunu değiştirebilirsiniz.
5) Layout kısmı ise kaç adet fotoğraf görülmesini istiyorsanız onu seçmeniz için ayrılmış bir bölüm
6) Photo Border seçeneğini no olarak ayarlayın.
7) Background Color seçeneği ise eklentiyi temanız ile uyumlu hale getirebilmeniz için ayrılmış olan kutucuktur. Temanızın arka plan rengiyle aynı yapın.
8) Photo Padding kutucuğu ise yine görsel olarak iyi bir tasarım için her fotoğrafın arasına ekleyebileceğiniz boşluğun ayarlanması içindir.
9) Hover Effect ise HTML5 tarzında bir tasarım için idealdir. Fotoğrafın üzerine gelen kullanıcı fotoğrafı parlak görürken üzerinden ayrıldığı anda fotoğraf biraz kararır.
10) Share Buttons ise fotoğrafları otomatik olarak sosyal medyada paylaşacağınız alanı açıp kapatır, ben no olarak bıraktım, dilerseniz yes yapabilirsiniz.
11) Responsive seçeneği ise günümüz internet gelişimini özetler bir seçenek olmuş, mobil uyumlu bir adrese mi yoksa masaüstü bilgisayarlar için ayarlanmış bir sitede mi kullanacağınızı soruyor, responsive tema kullanıyor iseniz bu seçeneği de yes olarak işaratleyebilirsiniz.

İşlemler bu kadar ile bitiyor, sonrasında ise get widget diyoruz ve bize sunulan kodları alıp yazıda, sayfada veya sidebarda kullanıyoruz. Kullanım yeri artık size kalmış bir durum ancak ana şablon içerisinde (sidebar veya alt kısım falan) kullanmanız sitenizi yavaşlatacaktır. Bu uyarıyı yapmadan da geçmeyelim.

Blogger İnstagram Eklentisi hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.

7 yorum

avatar

Yaklaşık yarım saattir instagram hesabımında bulunan fotoğrafları flickr eklentisi gibi blogumda yayınlamaya çalışıyorum, bir türlü bulamamıştım. Çok teşekkürler, sonunda buldum, çok yardımcı oldunuz :)

avatar

2 gündür aradığım bir eklentiydi sonunda bulmuş oldum sizin sayenizde .teşekkürler.

avatar

Bi türlü bulamadığım bi eklentiydi. Wordpress'de herşeyi kolaylıkla bulabiliyorsun ama blogger biraz daha zorlu oluyor. Paylaşım için teşekkürler.

avatar

Bu uygulamayı paylaşmanız çok iyi olmuş, blogger için bu gerçekten büyük eksikti, sayenizde onuda aştık.

avatar

bende bir blogger kullamnıcısıyım ama ben blogger sitelere ınstagram eklentisi olduğunu bilmiyordum yeni öğrendim gerekli gördüğümde ekleyeceğim

avatar

Çok teşekkürler sonunda işe yarar bir blogger'a instagram ekleme yazısı bulabildim. kaç tane site gezdim Allah bilir :) Çok işime yaradı faydalı bir paylaşım...

avatar

Bu İnstgram eklentisini nereden indirip kuracağız. Twitter ve Face eklentisini kullanıyorum ama bir türlü İnstgram eklentisini bulamadım. İndirme linki yorumda paylaşırmısın.

Back To Top