14 Ocak 2016 Perşembe

Fritz Lang Kimdir?

Fritz Lang, sessiz Alman sinemasının parlak döneminde yaptığı melodramatik ögelerle yüklü polisiyeler, efsanevi geçmişin sergilendiği ''alman ruhu''nu yüceltici filmler ve bilimkurmacanın ilk ciddi örnekleriyle gerek görsel anlatımda gerekse teknik beceride üstünlüğünü kanıtlamış yönetmenlerden biridir.

Fritz Lang Kimdir


Amerika 'da yaşadığı yıllarda da beğenilen filmler çekmiş olan Lang 'ın sessiz filmleri, onun kendinden emin yönetimini sergileyen, tümüyle stüdyo olanaklarına bağlı filmlerdir. Lang, bu dönemde, karakterlerinin insani yönlerini, duygularını incelememiş, daha çok kutsal bir adalet ve denge fikrinin peşinden koşmuştu. Birlikte çalıştığı ekibin desteğiyle, filmlerinin dekoratif ve mimari tasarımlarında benzeri bir dengeyi kurabilmişti. İmgelem gücünün yanı sıra gördüğü mimarlık eğitiminin de Lang 'a yardımcı olduğunu belirtmek gerekiyor. Lang 'ın sessiz filmlerinde göze çarpan bir başka nokta da fantastik boyutun, filmlerinin atmosferini yaratan önemli etkenlerden biri oluşudur. Nitekim Yotgun Ölüm 'de dışavurumcu ve fantastik ögeler, metafizik bir dünyanın yaratılmasında birlikte kullanılmıştır.

Avusturyalı olan Fritz Lang, 1890 'da bir ünlü mimarın oğlu olarak dünyaya geldi. Mimarlık eğitiminden tatmin olmayarak sanat akademilerine de devam etti. Çok genç yaşta ülkesinden ayrılarak, Anadolu dahil olmak üzere pek çok ülkeyi gezip UZakdoğu 'ya dek uzandıktan sonra, 1913 'te Paris 'e giderek resim yapmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı 'nda birkaç kez yaralanan ve 1918 'de bir yıl boyunca hastanede yatan Lang, burada kısa hikayeler ve senaryolar yazdı. Senaryolarının bazıları Joe May tarafından filmleştirildi. Bunlar, daha sonra Lang 'ın gözde türü olacak olan polisiyelerden ve savaşın yarattığı bezginliğe karşı seyirciyi oyalayacak türdendi.

Metropolis ve M adındaki iki filmi en çok bilinen filmleridir. Zamanında yeraltı filmlerine olan ilgim ve merakım nedeniyle araştırıp fark ettiğim bir isimdir. Film kategorisindeki sonraki yazılarımda Fritz Lang 'e ve onun filmlerine tekrardan değineceğim.

Fritz Lang Kimdir? hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.

4 yorum

avatar

Tarihe mal olmuş çok önemli eserleri bulunan bir yönetmen Fritz Lang, açıkçası böyle önemli bir yönetmen hakkında kaliteli ve doyurucu içerik veren Türkçe kaynak bulmanın zor olduğu bir zamanda çok yerinde ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

avatar

Fritz Lang adını daha yeni duydum, hakkında sayenizde bilgilendim, teşekkürler.

avatar

Tarihe mal olmuş harika bir kişi Fritz Lang. O kadar güzel anlatılmış ki çok teşekkür ederim.

avatar

İlk defa duydum bu ismi ama yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla çok önemli bir insan kendisi. Paylaşımınız ve böyle bir insandan bizi haberdar ettiğiniz için çok teşekkür ederim...

Back To Top