11 Ocak 2016 Pazartesi

Psikanaliz ile Freud

Bugün de boşluk bulabildik, bunu değerlendirmek için Freud ile Psikanaliz konularından bahsedelim. Freud bildiğimiz Psikanaliz kuramlarının babası olarak isimlendirilen bir amcamız olur. Yolumuz ortalama olarak on dakika süreceği için azıcık acele etmeliyim. Parapsikolojiyi açıklamak çok zor olacaktır ama sadece Parapsikoloji demek bile yeterli olacaktır.
Sigmund Freud günümüzde yaşasaydı ergen psikolojisi çok ilgisini çekerdi. Eskiden çocukluk ve bilinçaltı kişinin ilerleyen yaşlarında etkiliyken günümüzde ergen psikolojisi daha etkin konuma geldi.

Bilinçaltı ile alt-ben ve üst-ben arasında ilinti bulmak pek zor gibi görünmüyor. Bilinçüstü denilen bir olay daha var bundan haberiniz var mı?  Sonra manik depresif ile majör depresif denilen iki farklı depresyon biçimi de var. Psikanaliz ile depresyon arasında bağ kurmak pek kolay değil ancak ikisini de ikişer üçer defa yazmam gerekiyor. Arada psikolojik ilaçlardan ve hipnoz ile ilacın kullanımından da söz etmeliyim.

Yolun bitmesine dört dakika falan kaldı, hemen Martha Bernard 'a selam yollayan bir psikopati hastası gibi davranalım. Psikopati ile sosyopatinin karıştırılması mevzusunu hatırlayalım. Psikoz ile psikopati ve sosyopatiyi aynı cümle içerisinde kullandık. Psikozun yaşlılarda görülme riski daha fazladır. Bunun tedavisi için anımsama terapisi veya grup tedavisi falan uygulanıyor.

Son kısımda ise tekrar Sigmund Freud 'a ve psikanalize dönüş yapalım. Psikanaliz, bilinçaltı ile ilgilenen, on harfli olan, baş harfi p son harfi z olan, psikolojinin alt dallarından biridir. Psikoloji ile ilgilenen psikolog bilinçaltı ile de ilgilenir.

Psikanaliz ile Freud hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.

1 yorum:

avatar

Zamanında hakkında en çok kitap alıp okuduğum konulardan biriydi psikanaliz yöntemi, freud kitaplarından okumadığım kalmadı denilebilir :) bugün için psikanaliz artık çağ dışı bir metod kaldıysa bile freud un attığı temel bugünğn modern psikolojisinin temelini oluşturuyor bu açıdan bakılınca iyi analiz edimesi gereken yazılardan birisi.

Back To Top