10 Ocak 2016 Pazar

Psikolojik Makaleler Silsilesi

Az biraz daha boş vakit bulmamdan ötürü çok fazla güven kokan bir başlık ile beraber psikolojiye değineceğiz. Psikolojik makaleler silsilesi diye başlık mı olur? Yazarsan olur, yazmazsan olmaz. Aslında bu cümle bile ne kadar karışık bir durum içinde olduğumuzu göstermeye yetiyor. Sırf ben yazdım diye mi psikolojik makaleler silsilesi başlığı oldu yoksa ben yazmadan evvel de bu başlık var mıydı? Şimdi biraz daha felsefe yapardım da gözlerimden ateş fışkırıyor gibi bir ruh hali içerisinde olduğum için yansıma, eşya, varlık, üst-ben, hiçlik mevzularına falan girmeyelim.

Biraz şizofreni diyelim, şizofrenik kişilerin özellikleri falan diyelim. Subkortikal vasküler bunama diye bir rahatsızlık olduğunu bilmek insana hiçbir şey kazandırmıyor. Tam aksine bunları bildikçe vücudundaki gelişimleri daha dikkatli takip etmeye başlıyorsun ve hasta değilsen bile hasta olmaya doğru emin adımlarla uğraş veriyorsun. Bu arada bu makalenin az biraz uzun ve psikolojinin içerikleriyle alakalı olması gerekiyor, o yüzden kendimi durdurmam gerekiyor. Her konu hakkında bu kadar çok saçmalamak zorunda mıyım anlayamıyorum, normal şartlarda tepkisiz kaldığın gibi burada da tepkisiz kalmayı denemelisin. Bunu dene ki bu ihtimalde ortadan kalksın ve göğsünde öküzler tepinmeye devam etsin.

Demans üzerine eklenen deliryum (deliriyorum değil deliryum) falan var. Amnezik sendrom ile psikotik bozukluk arasında bağ kurabilmek çok güç oluyor. Şizotipal bozukluk tedavi süreci çok değişik bir süreçmiş, psikolog falan da demek gerekiyor. Siz siz olun sakın Subkortikal vasküler bunama falan yaşamayın. Gerçi yaşlandıkça bunu yaşadığınızı fark edeceksiniz ama siz en azından genç yaştayken bunları yaşamayın. Bu arada kafamın taş gibi olduğunu hissediyorum, ekrana bakınca bilgisayar mı kasılmadan dolayı işlemleri yavaşlatıyor yoksa benim beynim mi kasılmadan dolayı yavaş işleme başladı anlam veremiyorum. Bir kere daha Deluzyonel bozukluk hastalığına falan değinmekte fayda var.

Bu kısımda da birkaç defa psikoloji bölümü ile ilgili anılar, taban puanlar o senelerde çok düşüktü. Tanıdığım uzman psikolog birisi var ama kendisine ulaşmakta zorlanıyorum. Bu arada arka planda çalmaya başlayan 'korkma benden, gidiyorum' ödümü kopardı. Bu kadar çok psikolojik hastalıklardan söz edersen olacağı budur. Ayrıca sigarayı bırakma olayını da şuan hatırladım, bu kadar şey arasında onu bırakamama olayı zaten içimi iyice daraltıyor. Olsun, saat şuan gecenin üçüne doğru gidiyor ve bu saate kadar üç tane kağıda sarılıp içilen sigara ile kapattık, tekel ürünlerine karşıyız.

Dur! Burada psikolojik testlerden, makalelerden falan bahsetmen gerekirken sen at ağızlı muhtarlar gibi konuyu nüfus cüzdanından alıp evdeki lavabo açacağına kadar getirdin. Manik nöbetlerden bahsetmek 'kaybolsun, toprak olsun' diye haykırma ile beraber çok iyi gidiyor. Distimi gerçekten kişilerde kalıcı izler bırakabilir. Distiminin erken teşhisi tedavi sürecinde oldukça etkilidir, ilaçla tedaviyi önermiyorum, ilaç almadan kurtulun. Altı dakika olmuş, çok bence, o yüzden psikolojik yazılarımız devam edecek ile bitiriyoruz.

Psikolojik Makaleler Silsilesi hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.
Back To Top