14 Ocak 2016 Perşembe

Şaban Ali Düzgün - Sosyal Teoloji Kitabı

Hazır güzel insanlar ile ilgili yazılar yazmaya başlamışız bir başka güzel insan olan Şaban Ali Düzgün 'e ve onun kitaplarından birisi olan Sosyal Teoloji kitabına değinelim.

Sorgulamayı öğrenebilen, özellikle yeni nesil agnostik, gnostik, teist, ateist kim varsa hepsinin bir noktada denk geldiği isimlerden birisi olan Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, ezberci din anlayışından uzaklaşabilmeyi başarabilmiş olanlardan birisidir. Bir başka yazıda bu güzel insanı sizlere detaylı bir şekilde tanıtmaya çalışacağım ancak bu yazıda onun Sosyal Teoloji kitabını tanıtmak istiyorum.

Şaban Ali Düzgün


Benim elimde bulunan kitabı Lotus tarafından basılmış olan 3.baskı ve 160 civarı sayfadan oluşuyor. Kitapta teoloji birçok farklı alt kategorisi ile ele alınmakla beraber Erasmus 'dan Sühreverdi 'ye kadar birçok kişi bu kitapta yerini alıyor. Kitabın bir sayfasını yazarın ve yayınevinin iznini almış varsayarak kitabın içeriğini tanıtmak amacıyla yazıyorum.

Sayfa 148
6.İlerlemeci Teoloji
Açıklanabilir ve Rasyonel Doğa

Yeniçağ 'ın temel karakteri, 16. ve 17. yüzyılların yol açıp beslediği ve ama en gelişmiş formülünü ancak 18.yüzyılda bulan, ilerleme inancıdır. Bu yüzyıllar, büyük keşif ve buluşlar dönemi olmuştur. Kepler, Galileo, Newton adlarına bağlanan modern doğa bilimi, etkileri uzun süren başarılar sergilemiştir. Aydınlanma yüzyılı dediğimiz 18. yüzyıl, keşiflerin ve bilimsel başarıların tetiklediği bir iyimserlikle, ilerleme inancının iyice benimsendiği bir dönem olmuştur. Aydınlanmanın kendisine özgü evren tablosu da, bu yolla oluşmuştur. Buna göre, evren akla uygun bir gelişme süreci içinde ilerlemekteydi; evrendeki düzen, akılsal-tecrübi yoldan yasaları saptanabilir olan bir düzendi.
Ne var ki, aydınlanmanın akla duyduğu bu güvene bakıp da, bu çağın dini dışlayan, doğa-üstü olan her şeyi inkâr eden bir çağ olduğu da sanılmamalıdır. Din, evrenin mucizevi yapısına yönelik başka ve özel bir yönelim tarzı sayılmış ve din ile bilim arasında belli bağlantılar kurulmuştur. Örneğin doğa hakkında elde ettiğimiz her yeni bilgi, bizi Tanrı 'nın gizlerine götürecek yeni bir adım sayılmıştır. Yeni bulunan her doğa yasası, her ilke ''büyük evren mekanisti''nin bilgeliğine biraz daha yaklaşmak demekti. Bu mekanist, yani Tanrı, örneğin Newton 'da her şeyi önceden mucizevi biçimde düzenleyip yönlendirmiştir. Aydınlanmada, hatta bir doğa teolojisine (fiziko-teoloji) de rastlanır. Ama bu doğa teolojisi, Orta Çağ 'ın doğa teolojisinden farklı olarak, Tanrı 'nın bilgisine doğabilimsel verilerin değerlendirilmesi, başka bir ifadeyle tümevarım yoluyla geçmek ister. Bu nedenle Aydınlanma, mekanik doğa yorumu yanında, bu yorumu bütünlemeye yönelik bir teolojik evre görüşü de geliştirmiştir. (Doğan Özlem, Günümüzde Felsefe Disiplinleri, 1997) 448.

Kitabın ilerleyen sayfalarında yer alan başlıklardan birkaçı ise şöyle; Sosyal Teolojinin Sayacakları, Mekanik Değişime Karşı Diyalektik Değişim, İnsana Hareket Alanı Bırakan Bir Tanrı Doktrini

Kitap hakkında daha sonra kapsamlı bir makale hazırlamayı düşünüyorum ancak zamanım olur mu tam bilemiyorum. Eğer fırsat bulursam bu kitabı bir kere daha kapsamlı bir şekilde sizlere tanıtacağım. Hocama bu güzel kitabı için teşekkürlerimi ve selamlarımı iletiyorum.

Şaban Ali Düzgün - Sosyal Teoloji Kitabı hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.

4 yorum

avatar

emeğinize sağlık merak ettiğim bir kitaptı gerekli olan birkaç bilgiyi sizin sayenizde almış oldum yarında kitabı sipariş vericem.

avatar

Kitaplar hakkında pek bilgim olmamasına ramen sayenizde fikir sahibi oldum teşekkürler.

avatar

Her kelimeniz için teşekkür ederim. Kitabı almadan önce incelemesini okumak çok iyi oluyor. Kitabı aldıktan sonra hayal kırıklığı yaşamak istemeyen arkadaşlar bu yolu denemeliler :)

avatar

kitaplar hakkında pek bir bilgim yoktu. site sayesinde oldukça bilgilenmiş oldum çok teşekkür ederim kaliteli paylaşımlarınız için.

Back To Top