14 Ocak 2016 Perşembe

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim kavramı okula gitme zorunluluğu olmadan, öğrenciler için sanal ortam vasıtasıyla derslerin anlatıldığı, sınavların gerçekleştirildiği eğitim türüne verilen isimdir.

Bundan 5-10 sene öncesine kadar sadece İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitimi kullanırken son yıllarda toplumun sanal ortam ile fazlaca iç içe olmaya başlaması nedeniyle ve özel üniversitelerin sayısının her geçen gün artması nedeniyle birçok üniversite uzaktan eğitim şeklini kullanmaya başlamıştır.

Uzaktan Eğitim


Şuan uzaktan eğitim veren veya vermeye hazırlanan üniversite sayısı maksimum düzeye yaklaşmıştır. Türkiye 'de her beş üniversiteden dördünde uzaktan eğitim veriliyor veya önümüzdeki yıl içerisinde verilecektir. Şuan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi gibi birçok üniversitede uzaktan eğitim verilmeye başlanmıştır. Ayrıca Polis Akademisi 'nde de uzaktan eğitim verilmektedir.

Uzaktan eğitim okuyan öğrenciler derslerine okula gitmeden, istedikleri zaman internet üzerinden ulaşabiliyor. Bir dersin anlatımı video halinde kullandığı sayfaya yükleniyor ve şifresinin kendisinde bulunduğu bu sayfa üzerinden derslere ulaşıp bu dersleri izleyebiliyor.

Uzaktan eğitim özellikle çalışan kesim için ideal bir uygulamadır. Zira çalışan kişi örgün öğretim alabilmek için yeterli vakti bulamadığından ötürü uzaktan eğitim ile dilediği zaman dilediği dersi sanal ortam üzerinden izleyebilmektedir.

Uzaktan eğitim alan kişi ile örgün eğitim gören kişi açısından DGS sınavlarında bir farklılık yoktur. Uzaktan eğitimini tamamlayan kişi örgün eğitimini tamamlayan bir kişi ile aynı şartlar altında DGS 'ye girer ve her ikisi de dikey geçiş hakkına sahip olur.

Uzaktan Eğitim Nedir? hakkında daha fazla bilgi için Google 'da Arama yapabilirsiniz.

17 yorum

avatar

Uzaktan eğitim özellikle son yıllar açısından bakacak olursak bir çok öğrenci için büyük bir nimet. Ancak verilen eğitim kaliteside bu modelin performansını etkiliyor. Paylaşım için teşekkürler.

avatar

Üniversiteye geçicez ama neyin ne olduğunu daha bilmiyoruz! Anlatımınız ve emeğiniz için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konuydu.

avatar

uzaktan egitimin babası tabiki de aöf eskişehir açıkoğretim fakultesidir :) ama yeni yeni bir çok unıversıtede artık uzaktan egıtım modelıne gecmeye baslamıs gorunuyor.

avatar
Burak Kıskaç delete 16 Ocak 2016 03:56

Bir zamanlar uzaktan eğitimi düşünüyordum fakat bunun üniversiteye gidemeyen öğrenciler yapıldığını öğrendiğim için Cumhuriyet Üniversitesini tercih ettim.Makaleniz için teşekkür ederim faydalı olmuş.

avatar
Burak Kıskaç delete 16 Ocak 2016 03:57

Bir zamanlar uzaktan eğitimi bende düşünmüştüm fakat bunun üniversiteye gidemeyen öğrenciler için yapıldığını öğrendiğim için farklı bir üniversiteye gittim.Makaleniz için teşekkürler

avatar

Uzaktan eğitim iyi gibi görünsede sıralara oturmadan, tahtadaki tozu yutmadan eğitim, eğitim değildir bence.

avatar

Uzaktan eğitim gerçekten çok işe yarıyor. İki çocuğuma da uzaktan eğitim veriyorum

avatar

bi kça üniversite uzaktan eğitime başlamış sanırım. Bizim Atatürk Üniversitesinde de başladı bu uzaktan egıtım mevzusu

avatar

Uzaktan Eğitim çok faydalı bir şey. Özellikle çalışan veya zamanı az olan insanlar için biçimiş kaftan. umarım daha da yaygınlaşır ülkemizde bu eğitim türü.

avatar

Uzaktan eğitim veriliyor verilmesine, sayısı epey bir arttı ama hangisi ne derecede kaliteli. Yani örneğin kaliteli bir alt yapısı veya tüm platformlardan izlenebilecek bir online ders ortamı gibi bir gelişmişliği var mı? Varsa kaç tane sadece sınavları online yapabilmenin adı uzaktan eğitim olmuş :) Bence daha yapılabilecek çok şey var.

Bilirsiniz Udemy diye bir site var 3 yılı aşkın süredir bildiğim bir site uzaktan öğrenmek istediğin şeyi o tip bir platformdan canavar gibi öğrenirsin yeter ki içinde olsun, ki eğitim arkası yine sınavını yap. Bak bu adamlar ne okul, ne bir kurum...

avatar

Uzaktan eğitim bir açıdan çok rahat ve güzel gibi görünüyor fakat sonuçta öğrenci dediğin okul ortamına girmeli alışmalı ve yeni arkadaşlıklar kurmalı bence aksi yolu pek iyi sonuçlanmaz.

avatar

benim okudugum bir bölüm şuan Dokuz eylül üniversitesi bil. programcılıgı okuyorum faydası varken zararıda var adam akıllı egitim vermiyor şuan okudugum yer bu işi ciddi yapan bir üni varmıdır bilmiyorum ama benimki sorunlu :(

avatar

Üniversitelerin uzaktan eğitim yapmaları mantıklı gibi sanki ama lise ve diğer öğrenim dönemlerinde çok sağlıklı olmayacağını düşünüyorum..

avatar

Her ne kadar güzel gözükse de çokta iyi bir şey değil arkadaşlar gerek sosyalleşme açısından gerek bilgi açısından.

avatar

açık öğretim ve uzaktan eğitim okumayı maddi olarak karşılamayan arkadaşlar için oldukça buyuk bir nimet.

avatar

Uzaktan eğitim denince akla ilk ikinci üniversite gelir ama değil.. Birçok vakıf özel üniversiteleri bile artık uzaktan eğitimi tercih etmeye başladı.

avatar

okula gitme fırsatı olmayan için çok iyi bir yöntem uzaktan eğitim ama ne derece eğitim alınabilir bilmem. yüz yüze eğitimin yerini kesinlikle tutmaz ama en azından hiç yok tan iyidir.

Back To Top